CZK | EUR
Zboží skladem a okamžité odeslání

Zboží objednané v pracovní dny do 11 hodin dopoledne odejde ješte týž pracovní den.

Ultrazvuková čistička

Ultrazvukové čističky naleznou svoje místo nejen v laboratořích nebo průmyslových provozech, ale jistě také v každém zlatnictví, zubní ordinaci nebo v domácnosti. Nabízíme Vám kvalitní a prověřené typy ultrazvukových čističek s rychlým dodáním až k Vám domů nebo do firmy. V naší nabídce jsou jen produkty, kterým sami věříme a prodáváme je již několik let. Na této stránce naleznete také podrobné informace k ultrazvukovým čističkám ohledně jejich funkce nebo otestování. Nabízíme nejen malé čističky pro domácí použití, ale také profesionální čističky pro každodenní provoz do zlatnictví nebo laboratoří. Velké nerezové čističky z naší nabídky čistí vstřikovací trysky nebo karburátory v nejednom autoservise. Stejně tak při údržbě zubních náhrad je ultrazvuková čistička nenahraditelná. Na rozdíl od překupníků nabízíme také profesionální koncentráty do ultrazvukových čističek a umíme Vám poradit, pokud čistička nefunguje.

Popis produktu

Ultrazvuková čistička se je obvykle řešena jako vanička, do které se ponořují čištěné předměty. Obvykle se předměty zavěšují nebo ukládají do síta, které jsou součástí ultrazvukových čističek, tak aby byly plně ponořeny v kapalině. Vlastní čištění ultrazvukem je chemicko fyzikální proces, kdy dochází k čištění ponořeného předmětu na rozhraní s kapalinou. Nečistoty na povrchu jsou mechanicky rozrušeny a následně odplaveny. Zdrojem mechanické energie je ultrazvukový měnič, který je nalepený na vaničce obvykle z boku nebo ze spodní strany a přenáší vibrace do kapaliny. Díky frekvenci obvykle 40kHz způsobuje ultrazvukové vlnění intenzivní kmitání molekul kapaliny v ultrazvukové čističce, dále kapalinu zahřívá (některé typy mají ještě přídavné topení) a v neposlední řadě dochází i ke vzniku miniaturních bublinek (princip kavitace). Během procesu bublinky vznikají a zanikají a podporují čistící efekt. V okolí shluků bublinek (kavitační centra) dochází ke zvýšení teploty a rychlému střídání akustického tlaku a podtlaku. Tento proces narušuje vazby mezi ponořeným tělesem a nečistotami na jeho povrchu.

Zobrazit podrobnější popis produktu

Jaké nečistoty lze vyčistit ultrazvukovou čističkou?

 • prach - velmi dobře čistí od prachu i v záhybech a nepřístupných místech
 • olej - odmašťovací efekt, lze umocnit přidáním kapky jaru do kapaliny nebo přímo použití rozpouštědla jako čistící kapaliny
 • špína - nedefinovaná špína na povrchu předmětu a v záhybech, jako mastný prach nebo jemný písek
 • barviva - potravinářská a jiná barviva
 • části vosků a separační láty - například u lisoven termosetů
 • krev, tělesné tekutiny
 • leštící látky
 • mouka a zaschlé těsto na pekařském náčiní

Jak správně vložit předmět do ultrazvukové čističky

Čištěné předměty nikdy nepokládáme na dno čističky. Vždy je třeba je zavěsit tak, aby se nedotýkali některé ze stěn čističky. Obvykle je ultrazvuková čistička vybavena košem, do kterého lze čištěné předměty vložit a pohodlně tak předmět vyčistit. Pokud by byl předmět položen přímo na dno, mohlo by dojít v krajním případě i k odlepení nebo poškození ultrazvukového měniče. Čištení by hlavně nebylo příliš účinné.

Ultrazvuková čistička - výhody

 • Hlavní výhodou je vůbec možnost vyčistit tvarově složité předměty za krátkou dobu ve vysoké kvalitě.
 • Čištění je rychlé (v řádu minut)
 • Při čištění nehrozí mechanické poškození jako při ručním čištění
 • Nečistoty jsou odstraněny rovnoměrně, nezáleží na tvarov složitosti čištěného předmětu
 • Čištění je naprosto ekologické, obvykle stačí použít obyčejnou vodu

Použití

 • Autoservisy - čištění a odmašťování vstřiků, svíček, pružin
 • Zubní ordinace - čištění nástrojů, zubních protéz, můstků, rovnátek
 • Zlatnictví a hodinářství - čištění šperků, nástrojů, náramků, řetízků, kamenů
 • Zámečnictví - odmašťování a čištění mechanicky členitých předmětů a dílů
 • Instalatérsví - čištění zanesených sítek, čištění a odmaštění ventilů
 • Lisovny platů a termosetů - čištění forem a vstřiků
 • Optika - čištění brýlí a optických skel
 • Lihovary - čištění nástrojů a umělé stárnutí destilátů
 • Tiskárny - čištění hlav, fólií a válců
 • Kadeřnictví a kosmetika - čištění kartáčů pinzet, nůžek a pilníků
 • Potravinářství - mytí forem, přepravek, lze i desinfikovat při použití desinfekčního roztoku
 • Kanceláře - brýle, rýsovací potřeby, pera
 • A mnoho dalších

Správné čištění v ultrazvukové čističce

Pokud napustíte čističku běžnou vodou z vodovodu, čištění nebude tak účinné jako při použití demineralizované vody (k dostání například u benzínové pumpy). Běžná voda obsahuje totiž velké množství plynů (hlavně vzduchu), který je dobře stlačitelný. Částečně tak pohlcuje mechanicku energii ultrazvuku a může snižovat účinnost čištění. Pro běžné čištění obyčejná voda stačí, pokud chcete perfektní výsledky za krátký čas, použijte k čištění vodu demineralizovanou.

Jaký zvolit čistící roztok?

Čistící chemické roztoky podporují kavitaci, snižují povrchové napětí vody a v neposlední řadě mohou i reagovat s nečistotami. Je potřeba dát pozor aby použitá chemikálie nepoškodila samotný čištěný předmět. Čistící kapalina musí mít malou viskozitu, nízký tlak par a vlastnosti podobné vodě. Zároveň by neměla být korozivní vůči čištěnému předmětu. Pro většinu domácích aplikací vystačí voda případně s kapkou jaru nebo jiného saponátu. Lze použít táke jedlou sodu rozpuštěnou ve vodě. Pro čištění předmětů od kamence nebo hrubších nečistot lze použít roztok kyseliny citrónové nebo kyseliny octové (ocet). Slabě kyselý ultrazvukový roztok se hodí i pro odstraňování rzi a jiných oxidů na povrchu, slabě zásaditý roztok je vhodný pro čištení malých částí.

Urychlení čištění a zlepšení výsledků čištění

Účinnost a rychlost čištění závisí na frekvenci ultrazvukového generátoru, teplotě, objemu vany a volbě čistícího média.

Frekvence

Ultrazvukové čističky obvykle používají frekvenci kolem 40kHz (40 000Hz). Tato frekvence je ideální pro většinu použití. Používá se pro čištění strojních součástí, optiky a brýlí, domácích předmětů, plošných spojů a šperků. Nižší frekvence kolem 25kHz jsou více agresivní a používají se pro hrubé čištění například bloků motorů. Naopak vyšší frekvence aý do 400kHz (400 000Hz) se používají jen pro speciální účely například při výrobě miniaturních elektronických součástek.

Teplota

Většina čistících procesů je účinnější a rychlejší při vyšší teplotě. Často se používá přídavné topení (obvykle vestavěno přímo v ultrazvukové čističce). Zahřátá voda obsahuje mnohem méně vzduchu, který zhoršuje účinnost čištění. Čím méně vzduchu obsahuje čistící kaplalina, tím je účinnější čistící proces. Ideální teplota je pro vodu někde kolem 60°C. Obvykle by teplota neměla přesáhnout 80% hodnoty bodu varu dané kapaliny. Zároveň musí být teplota zvolena s ohledem na čištěný předmět, aby nedošlo k jeho poškození.

Objem ultrazvukové čističky

Hmotnost čištěných předmětů nesmí přesáhnout polovinu hmotnosti čistící lázně. V opačném případě by bylo čištění neefektivní. Je potřeba také zajistit, aby čištěný předmět byl dokonale ponořený.

Výkon ultrazvukového generátoru

Výkon závisí na objemu ultrazvukové čističky. U našich ultrazvukových čističek je výkon zvolen optimálně na základě konkrétního objemu ultrazvukových čističek. Potřebný výkon není lineárně závislý na objemu a snižuje se s rostoucím objemem.

Použití ultrazvukové čističky pro staření slivovice a destilátů

Při tomto procesu se využívá principu kavitace a následného odplynování kapaliny, na kterou působí ultrazvukové vlnění. Při kavitaci vznikají miniaturní vakuové bubliny, které regují s bublinami vzduchu a jiných plynů v kapalině a vzájemně se anihilují. Dochází k jejich destrukci a zároveň úniku plynu, který je v kapalině rozpuštěn. Destilát je takto možno odplynovat ihned po jeho výrobě a můžeme otestovat jeho kvalitu. Nejenže dojde k úniků rozpuštěných plynů z destilátu, ale tento proces má za následek i zlepšení chuti a odstranění nepříjemných aromat. Po odplynování v ultrazvukové čističe je destilát prakticky ihned poživatelný a není nutné jeho další odvětrání. Pro staření obvykle stačí destilátu čas do 5-ti minut v ultrazvukové čističce. Doporučujeme některý z typů s nerezovou vanou.

Časté otázky a odpovědi - ultrazvuková čistička

Je potřeba předměty po čištění nějak dále ošetřovat?

Pokud použijete jako roztok čistou nebo demineralizovanou vodu, není třeba předměty dále ošetřovat. Pokud došlo k použití rozpouštědla nebo saponátu doporučujeme předměty opláchnout ve vlažné vodě.

Funguje ultrazvuková čistička?

Jednoduše, můžete použít kousek alobalu. Podržte ho chvíli v zapnuté čističce a po cca půl minutě (podle výkonu čističky) by mělo dojít k rozrušení nebo proděravění alobalu.

Jak vyčistit zaschlou hlavu tiskárny?

Zaschlá hlava inkoustové tiskárny je pro ultrazvukovou čističku výzva. Během pěti minut bude hlava jako nová.

Jak dlouho čistit?

Doba záleží na znečištění a jeho charakteru. Doporučujeme začít třeba na 5-ti minutách a podle výsledku případně čištění opakovat.

K dispozici jsou tyto varianty produktu

Ultrazvuková čistička 600ml

Nyní doprava zdarma
fotografie Ultrazvuková čistička 600ml

Malá čistička ideální na šperky nebo malé součásti. Objem nádržky: 600ml Pracovní frekvence: 42kHz Materiál nadržky: nerezavějící ocel SUS304 Rozměr nádrže: 155x90x45mm Časovač: 180s Příkon: 50 W Napájení: 220-240V AC Rozměry: 190x125x135mm Hmotnost: 0.78kg

980.00 Kč